Strona główna/Aktualności/Jak przygotować się do wizyty

 

Jak przygotować się do wizyty

26 . 08 . 2023

Idąc na wizytę do lekarza POZ, trzeba się przygotować:

 • Wiedzieć dokładnie, jakie leki się przyjmuje, w jakich dawkach, od jak dawna i kto je przepisał. Można zrobić listę wszystkich przyjmowanych leków, które zlecili inni specjaliści – sprawdzimy, czy nie wchodzą w interakcję.
 • Trzeba przynieść także wyniki zleconych badań przez innych lekarzy. Ważne jest także, by przynieść dokumentację medyczną – najlepiej uporządkowaną chronologicznie, by nie tracić czasu na wertowanie sterty dokumentów podczas wizyty.
 • Dobrze jest także zapisać sobie zagadnienia, jakie chcemy omówić podczas wizyty.
 • Bardzo ważna jest dla nas także informacja z doraźnej wizyty w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej czy gabinetach prywatnych, to często ma kluczowe znaczenie przy planowaniu leczenia, w tym kolejnej antybiotykoterapii. Brak tych informacji dla pacjentów, szczególnie najmłodszych może stanowić nawet zagrożenie zdrowotne.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

Zabierz ze sobą:

 • Dowód osobisty
 • Rozpiskę leków jakie przyjmujesz wraz z dawkowaniem. Nie pomijaj leków bez recepty, takich jak Apap czy Ibuprom, zapisz także zioła i suplementy diety, również te bez recepty oraz dokładne ich dawkowanie
 • Dokumentację medyczną- karty informacyjne z hospitalizacji, konsultacji specjalistycznych, wizyt prywatnych, doraźnej pomocy w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej oraz SOR Wyniki badań (np. zdjęcia RTG, badania laboratoryjne, opis USG)

Podczas wizyty u lekarza POZ

 1. W czasie wizyty u lekarza Zacznij od powiedzenia lekarzowi, jaka jest główna przyczyna twojej wizyty. Pytaj wprost i rozmawiaj otwarcie o swoich wątpliwościach - masz prawo nie wiedzieć, to lekarz jest profesjonalistą.
 2. Poinformuj lekarza, jakie leki przyjmujesz. Jeśli jesteś uczulony na leki, powiedz, na jakie.
 3. Omów z lekarzem plan postępowania. Zapytaj, czy i kiedy masz zgłosić się na następną wizytę.
 4. Jeśli nie rozumiesz jakiś zaleceń zadaj lekarzowi pytania o nie.
 5. Ważne, żebyś wiedział jak postępować. Ma to bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie i skuteczność terapii. Po wizycie u lekarza Stosuj się do zaleceń lekarskich.
 6. Dowiaduj się o wyniki swoich badań.

 

do góry