Szczepienia obowiązkowe

Obowiązek szczepień wiąże się z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie do zlikwidowania (eradykacji) danej choroby zakaźnej.

Tylko uodpornienie wysokiego odsetka osób, najczęściej ponad 90%, uruchamia mechanizm odporności zbiorowiskowej, który gwarantuje zahamowanie krążenia drobnoustroju i ochronę osób nie tylko zaszczepionych lecz również tych, które z jakichkolwiek powodów nie zostały zaszczepione.

Wykonanie szczepienia ochronnego jest poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego.

Szczepienia obowiązkowe są realizowane według Programu Szczepień Ochronnych do 19 roku życia oraz u osób dorosłych szczególnie narażonych (np. studentów medycyny). Szczepienia obowiązkowe są finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

O wykonanie tych szczepień u dzieci mają obowiązek zadbać przede wszystkim rodzice. Niezaszczepienie dziecka zdrowego (bez przeciwwskazań do szczepień) jest zaniedbaniem jego zdrowia, ponieważ naraża je na zachorowanie i ewentualne powikłania choroby zakaźnej.

Przed jakimi chorobami chronią szczepnienia

Obowiązkiem szczepień ochronnych są objęte następujące choroby zakaźne:

 1. błonica
 2. gruźlica
 3. inwazyjne zakażenie Haemophilus influenzae typu b
 4. inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae
 5. krztusiec
 6. nagminne zakażenie przyusznic (świnka)
 7. odra
 8. ospa wietrzna
 9. stre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis)
 10. różyczka
 11. tężec
 12. wirusowe zapalenie wątroby typu B
 13. wścieklizna
 14. zakażenia wywołane przez rotawirusy

Kalendarz szczepnień

Kalendarz szczepień dostępny jest na stronie https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2023-2/

Nie ryzykuj, zaszczep się już dziś!

Polecane linki:

do góry